Dzisiaj rozpoczynamy 56 - Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i wyzwolenie z innych nałogów, przebiegał on będzie pod hasłem – „Ku trzeźwości z Kościołem”.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest zachętą do modlitwy, pokuty i wstrzemięźliwości, skierowaną do wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli. Widzimy bowiem coraz więcej ludzi uzależnionych od alkoholu i innych substancji. Inicjator Tygodnia Modlitw bł. kard. Stefan Wyszyński widział uzależnienie jako zagrożenie dla całego Narodu. Zachęcał Rodaków do osobistej i wspólnej modlitwy o pokonanie plagi pijaństwa”.

W Polsce obecnie podstawowym problemem jest proalkoholowa mentalność, pijaństwo i alkoholizm. „Dane Światowej Organizacji Zdrowia z 2019 roku wskazują, że w populacji powyżej 15. roku życia, na głowę każdego Polaka przypadało prawie 12 litrów czystego spirytusu. A już 8 litrów uznaje się za poziom progowy dla postępującej degradacji narodu”.

Droga ku trzeźwości Narodu jest drogą dla nas wszystkich. Kościół przez wieki wypracował dobre i sprawdzone metody pracy nad sobą, sposoby troski o wolność wewnętrzną. Naprawdę warto poznać tę mądrość i do niej się stosować.

Dziś, jutro i we wtorek podejmiemy modlitwę wynagradzającą za grzechy i o pokój na świecie, w ramach Nabożeństwa 40-godzinnego, poprzedzającego Wielki Post. Dziś Nabożeństwo 40 – godzinne po Mszy Św., o godz. 9.30 do godz. 14.45; w poniedziałek od godz. 15.00 – 18.00, we wtorek od godz. 7.30 - 12.00 . Do udziału w modlitwie adoracyjnej przed Najświętszym Sakramentem zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych.

W najbliższą środę rozpoczynamy Wielki Post (Środa Popielcowa).

Po raz kolejny mamy okazję przypomnieć sobie pewne szczególne zobowiązania, które w konkretny sposób mają pomagać nam w procesie wewnętrznej odnowy; są nimi modlitwa, post i jałmużna. U progu tego świętego czasu zachęcam – „W imię Chrystusa (…) – pojednajcie się z Bogiem!” I zachowujcie post, szczególnie od „zjadania się nawzajem”. Z inicjatywy Papieża Franciszka to także dzień postu i modlitwy w intencji pokoju.

Pragnę przypomnieć, iż w Środę Popielcową obowiązuje wszystkich katolików post ścisły; tzn. post jakościowy polegający na powstrzymaniu się od pokarmów mięsnych (którzy ukończyli 14 rok życia) i post ilościowy – czyli spożywanie pokarmów raz do syta i dwa razy dla zaspokojenia głodu. Post ilościowy obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 18 lat, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia.

W archidiecezji krakowskiej w Środę Popielcową rozpoczyna się okres Komunii Św., wielkanocnej i trwa do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (4 czerwca).

Zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w pięknych nabożeństwach tego okresu, które pozwolą nam jeszcze bardziej zbliżyć się do tajemnicy zbawczej śmierci Chrystusa. W niedziele Wielkiego Postu o godz. 14.15 „Gorzkie Żale” z kazaniem pasyjnym, natomiast w każdy piątek Wielkiego Post o godzinie 17.15 – Nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu przypadają kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, o dobre odprawienie rekolekcji, pojednanie z Bogiem i bliźnimi.

W piątki Wielkiego Postu za pobożne odmówienie po Komunii Św., modlitwy << Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu >> przed wizerunkiem Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego można uzyskać odpust zupełny.

Odpust zupełny można zyskać także za pobożne odprawienie drogi krzyżowej (należy ją odprawić przed stacjami Drogi Krzyżowej prawnie erygowanymi. W indywidualnym odprawianiu należy przechodzić od stacji do stacji, w odprawianiu wspólnotowym wystarczy, że przechodzi prowadzący lub ministrant). Odpust taki można zyskiwać codziennie, nie tylko w Wielkim poście, lecz w ciągu całego roku (EI 13,2).

W przyszła niedzielę na Mszę Św., o godz. 9.30 zapraszamy dzieci kl. III (pierwszokomunijne) wraz z rodzicami. Po Mszy Św., poświęcenie „książeczek” dla dzieci przygotowujących się do I spowiedzi i Komunii Św.

Zachęcam do nabywania i czytania prasy katolickiej oraz słuchania i oglądania programów katolickich w radio i TV.

Wszystkim ofiarodawcom i dobrodziejom naszej wspólnoty parafialnej za złożone ofiary, uczynione dobro i modlitwy oraz za wszelkie przejawy życzliwości składam serdeczne Bóg Zapłać.

Dzisiejsza składka przeznaczona jest na cele gospodarcze naszej Parafii.

W przyszłą niedzielę składka na dzieła sakralne związane z osobą św. Jana Pawła II.

Wszystkim Solenizantom, Jubilatom i tym którzy będą obchodzić w tym tygodniu rocznice swoich urodzin, sakramentu małżeństwa, życzymy obfitości łask płynących od Boga, opieki Matki Najświętszej i św. S. Faustyny – naszej Patronki.

Wszystkim Gościom i Wiernym naszej Wspólnoty Parafialnej życzymy dobrej i błogosławionej niedzieli oraz całego tygodnia pracy, nauki i odpoczynku.

Z Dzienniczka s. Faustyny

Nieskonczona dobroc Boza w stworzeniu ludzi. Boze, ktorys z milosierdzia swego powolac raczyl z nicosci do bytu rodzaj ludzki, z hojnoscia go obdarzyles natura i laska. Lecz dobroci Twojej jak[by] [to] nie dosyc. Ty, Panie, w milosierdziu swoim dajesz nam zycie wiekuiste. Przypuszczasz nas do swego szczescia wiekuistego i dajesz nam udzial w swym zyciu wewnetrznym, a czynisz to jedynie z milosierdzia swego. Tak nas darzysz laska swoja jedynie dlatego, zes dobry i pelen milosci. Nie bylismy Ci potrzebni wcale do szczescia Twego, ale Ty, Panie, chcesz sie podzielic wlasnym szczesciem z nami. Lecz podczas proby nie wytrwal czlowiek; moglbys go ukarac, jak aniolow, wiecznym odrzuceniem, ale tu wystapilo milosierdzie Twoje i wzruszyly sie wnetrznosci Twoje litoscia wielka, i przyrzekles sam naprawic nasze zbawienie. Jest to niepojeta przepasc Twojej litosci, zes nas nie ukaral, jak na to zasluzylismy; niech bedzie uwielbione milosierdzie Twoje, o Panie; cale wieki wyslawiac je bedziemy. I zdumieli sie aniolowie nad wielkoscia milosierdzia, ktores okazal ludziom... [Dz. 1743]